Haute Couture

Moda luksusowa ma różne oblicza. Wiele jest butików, w którym gotowe produkty można nabyć w zasadzie od ręki, jest jednak taka dziedzina krawiectwa, w której finalny produkt tworzy się na indywidualne zamówienie. Tak jest w przypadku mody Haute Couture. Ta specyficzna nazwa to sposób przygotowywania luksusowej mody na zamówienie ze szlachetnych, wysokiej jakości materiałów w jednym egzemplarzu. Kreacje nie powtarzają się dlatego jest to rodzaj sztuki modowej, którą uprawiają najznamienitsi projektanci.

Elegancja przede wszystkim

To co jest pewne podczas składania zamówienia na jedyną w swoim rodzaju kreację, to, że z całą pewnością nikt na przyjęciu nie będzie miał takiego samego stroju. W trakcie ważnych uroczystości, przyjęć i gal szczególnie gwiazdy czy ważni goście nie mogą sobie pozwolić a na to, by wyglądać identycznie jak ktoś inny. Przy współpracy z wybranym projektantem prace nad kreacją mogą trwać nawet kilka miesięcy, ale efekt często zachwyca, a wygląd i strój gwiazdy jest na językach wszystkich oraz na pierwszych stronach popularnych pism modowych. Haute Couture to kontra do szukania gotowych kreacji wiszących w domach mody czy w atelier projektantów. Często zdarza się tak, że podczas jednego wydarzenia, rozdania ważnych nagród czy na różnego rodzaju plebiscytach dwie osoby wystąpią w takiej samej kreacji. Niekiedy takie niedopatrzenie można łatwo obrócić w żart, niemniej jednak często wiele osób porównuje kreację na dwóch całkiem innych osobach, co ułatwia doszukanie się niedoskonałości w wyglądzie czy elementach niedopasowanych do sylwetki.

Szycie to sztuka

W czasach kiedy każdy, jeżeli oczywiście ma na to pieniądze, może sobie pozwolić na kreacje od projektanta, wiele osób z branży filmowej czy ze sceny muzycznej korzysta z możliwości uszycia kreacji na miarę. Dzięki temu poprzez kreację konkretna osoba może wyrazić siebie ponieważ jest to strój przygotowany z myślą o niej i przy uwzględnieniu jej preferencji. Kunszt jakim jest krawiectwo to niezwykle trudna dziedzina, niemniej jednak praca włożona w projekt i wykonanie oraz dobór pięknych materiałów sprawi, że kreacja będzie dziełem sztuki, które można oglądać z przyjemnością.

Oceń ten post