Jakie narzędzia do obróbki skóry wybrać?

Często zastanawiamy się, do czego służy kaletnictwo? Jakimi narzędziami się posługuje? I jakie narzędzia wykorzystuje do pracy ze skórą? Otóż kaletnictwo to nic innego jak rzemiosło zajmujące się obróbką skóry lub naprawienie rzeczy wykonanych ze skóry.

Praca kaletnika

Kaletnik w swojej pracy wykorzystuje, narzędzia do obróbki skóry elektryczne, bądź ręczne te z kolei napędzane są, silą mięśni i należą do nich narzędzia rymarskie i narzędzia kaletnicze. Wyróżnić można między innymi: skiver jest to narzędzie do fazowania skóry, wykonuje się nim portfele lub paski do zegarków. Wood Slicker jest to narzędzie służące do polerowania krawędzi skóry, sprawiają, aby były zaokrąglone. Wybijaki pod szwy są to narzędzia, które służą do nacięcia w skórze, tak aby przeciągnąć nić, lub rzemień, różnią się tym, że do nici są oczka cieńsze, a do rzemieni grubsze. Nóż japoński jest to narzędzie służące do skrawania najmniejszych powierzchni skóry. French skiver narzędzie służące do fazowania powierzchni skóry i krawędzi. Stemple do tłoczenia jest to narzędzie służące do ozdoby skóry za pomocą gotowych kształtów. Narzędzia do montażu oczek i nitów służą do zamontowania oczek i zatrzasków dzięki nim również można złączyć skórę z nitami. Szpatułki ścierne służą natomiast do polerowania skóry, które przygotują ja do sklejenia. Radełko służy do wykonania szwów. Wytaczacz linii służy do wyznaczania wzorów i linii. Dziurkacz obrotowy służy do wykonania otworów. Pobijak rymarski to nic innego jak młotek, który służy do podbijania stempli. Wycinaki i dziurkacze pod młotek służą do robienia otworów w grubszej skórze. Szydło służy do nakładania farby na krawędzie skóry, a przede wszystkim do robienia pojedynczych dziurek, oraz ich poszerzania.

Nowe życie przedmiotów skórzanych

Jeżeli posiadamy przedmioty ze skóry lub znajdziemy stary materiał skórzany albo po prostu dany przedmiot jest zepsuty, warto, jest skorzystać z usługi kaletnika. On dzięki swoim narzędziom tchnie nowe życie w zepsute przedmioty, naprawi je, ozdobi, lub wykona z niepotrzebnego przedmiotu paseczki do zegarków, portfel, albo woreczek.

Oceń ten post