Najważniejsze cechy dobrych butów do biegania

Choć samo bieganie wydaje się być bardzo prostym sportem, to jednak wybranie właściwego obuwia, które będzie umożliwiało bezpieczne i efektywne uprawianie tego sportu, jest naprawdę dość trudne. Na jakie mniejsze i większe sprawy warto zwracać uwagę, gdy takie buty się kupuje? Innymi słowy, jak wybrać najlepsze możliwe buty do biegania?

Czy producent ma znaczenie?

Na samym początku kupowania butów do biegania warto sobie zadać pytanie, czy ich marka ma jakiekolwiek znaczenie? Na rynku znaleźć bowiem można buty markowe, takie jak np. Diadora, lecz również i te, które nie posiadają żadnego znanego loga na swojej powierzchni. Czy skupianie się jedynie na tych markowych produktach ma sens?
Jak się okazuje, w przypadku butów do biegania ma to naprawdę olbrzymie znacznie. Jeśli chodzi o tanie buty, to nie cechują się one ani dobrym wykonaniem, ani odpowiednią konstrukcją. Kupując buty np. Under armour ma się pewność, że jest to produkt najwyższej klasy, dobrze zrobiony i wykonany, a jego konstrukcja odpowiada konkretnie temu, czego potrzebuje stopa podczas biegu.

Jaki rodzaj buta wybrać?

Nie mniejsze znaczenie od tego, jakiego producenta jest dane obuwie, jest to, jaki konkretnie będzie jego rodzaj. Na rynku spotkać można aż trzy rodzaje butów, które oferowane są jako buty do biegania. Mogą to być proste trampki, buty tzw. uniwersalne i typowe buty do biegania. Czy wybranie pomiędzy nimi ma znaczenie? Oczywiście tak, ponieważ te proste, jak i uniwersalne buty, nie będą pracowały na stopie tak dobrze, jak obuwie typowo przystosowane do biegani. Buty bez dużej amortyzującej podeszwy, czy też bez odpowiedniej wentylacji, tak jak ma to miejsce w przypadku trampek i butów uniwersalnych, zwyczajnie nie będą się dobrze spisywały podczas wielokilometrowego biegu.

buty do biegania męskie w sklepie Mmsport.pl

Parametry bardziej zaawansowane

Powyższe sprawy mogą się wydawać trudne i poważne, lecz jednak to dopiero początek drogi, której końcem jest dobrze dobrane obuwie do biegania. Jeśli chce się mieć naprawdę bezpieczne i efektywne buty, trzeba zwrócić ogromną uwagę na to, jak będą one dopasowane do typu stopy. Chodzi bowiem o to, że każdy biegacz może stopę wychylać na zewnątrz, do wewnątrz lub też stawiać ją neutralnie. Jest to sprawa bardzo osobista, która wynika z budowy ciała. Jeśli chce się biegać komfortowo i bezpiecznie, bez ryzyka uszkodzenia np. kostki, but musi być dopasowany do tego, jak się stawia stopę. Co więcej, musi on mieć budowę przystosowaną do tego, po jakiej nawierzchni się będzie biegało. Z tego też powodu innego typu buty trzeba kupić do biegani po asfalcie, a inne np. na leśną ścieżkę.

Oceń ten post