Ogrodnictwo

Dom z ogrodem to coś o czym marzy wiele osób, szczególnie tych mieszkających w bloku w samym środku wielkiego miasta. Posiadając ogród warto zainteresować się dziedziną jaką jest ogrodnictwo. To ciekawe zajęcie to nie tylko doglądanie czy trawa, drzewa owocowe czy krzewy ozdobne odpowiednio szybko rosną, ale to przede wszystkim znajomość gleb, ich kwasowości i zasadowości, dostosowanie roślin pod konkretne podłoże, to odpowiednie nasłonecznienie i ekspozycja na słońce, oraz nawadnianie. Niektóre rośliny mają to do siebie, że wymagają nie tylko odpowiednich warunków, ale również sąsiedztwa. Sadząc je w towarzystwie roślin, które tylko wizualnie do siebie pasują, po czasie może okazać się, że po prostu się nie przyjmą. Ogrodnictwo to bardzo wymagające zajęcie. Czy jest to hobby dla każdego?

Ogrodnictwo trzeba lubić

Jest to zajęcie niezwykle czasochłonne oraz wymagające precyzji, niekiedy siły i kondycji fizycznej. Im większy ogród, tym większe możliwości, natomiast już na początku podczas obsadzania ogrodu, warto zastanowić się, czy prace ogrodowe są po prostu dla nas. Nie każdy będzie zadowolony z takiego zajęcia, dlatego jeżeli nie czujemy, że jest to coś, co sprawi nam radość, nie warto samemu się tym zajmować, szczególnie, jeżeli planujemy zakupić stosunkowo drogie sadzonki. Nieodpowiednie działania mogą sprawić, że cała praca oraz pieniądze poświęcone na ten cel, mogą się zmarnować.

Drzewka owocowe czy krzewy ozdobne?

Już na początku przystępując do sadzenia roślin warto zastanowić się czy wybrać rośliny owocowe czy raczej ozdobne. Własne jabłka, gruszki czy śliwki mogą być wspaniałym zwieńczeniem całorocznego pielęgnowania ogrodu, natomiast jeśli będzie ich zbyt dużo, po czasie gdy zaczną opadać, mogą zaśmiecić ogród. Spora ilość owoców sprawi, że sami nie nadążymy za ich jedzeniem czy przygotowywaniem przetworów. Kilka drzewek różnych owoców będzie świetnym rozwiązaniem, natomiast nie warto tworzyć ogromnych rozmiarów ogrodów owocowych, bo  po czasie może się to okazać po prostu uciążliwe. Rośliny ozdobne, szczególnie wiosną i latem, będa przepiękną dekoracją ogrodu, którą warto mieć dookoła domu.

Oceń ten post