Ucz się poprzez zabawę

Przyjrzyjmy się pokojom dziecięcym w Polsce. Co znajdziemy? Generalnie wszędzie, gdzie spojrzysz, widać nadmiar zabawek. Zabawki edukacyjne dla dzieci, ale też bardzo duża liczba bezsensownych i bezużytecznych. Przy bliższym przyjrzeniu się są kolorowe, duże, głośne, a w najgorszym przypadku nawet same grają. Śpiewają samodzielnie, mówią, świecą, mrugają, trąbią i poruszają się jak za pomocą magii, bez konieczności wyciągania ręki przez dziecko. W ten sposób możesz zająć dzieci podczas epidemii koronawirusa, ale taka pasywna zabawa nie jest wartościowa.

Zobacz: Zabawki edukacyjne dla dzieci od Czuczu

 

 Nie odbierajmy dzieciom zabawy

 

Zamiast trójkołowców są mini motocykle, które jeżdżą samodzielnie, dziecko po prostu siedzi na nich bez angażowania się, nie musi pedałować ani utrzymywać równowagi. Niestety, zbyt często zabawa jest odbierana dzieciom. Ponieważ dzieci głównie się bawią, zabawa jest synonimem nauki. Dzieci rozwijają się naprawdę zdrowo tylko poprzez zabawę. Aby zrobić coś dobrego dla swojego malucha, należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze zabawek. Rodzice, którzy chcą zachęcić swoje pociechy do zabawy w życiu codziennym, chętnie korzystają zatem z zabawek edukacyjnych.

 

Po co zabawki edukacyjne?

 

Zabawki edukacyjne dla dzieci wspierają określone obszary, na przykład język, myślenie przestrzenne czy zdolności motoryczne. Podobnie jak zwykłe, również zabawki edukacyjne należy dobierać do wieku. Jeśli przeciążasz swoje dziecko zbyt ambitnymi zadaniami, szybko straci motywację. Zabawki edukacyjne powinny uzupełniać zwykłe i być dostosowane do poziomu rozwoju dziecka. Obserwuj swoje dziecko i wybieraj zabawki zgodnie z jego zainteresowaniami.

 

Czego uczą zabawki edukacyjne dla dzieci?

 

Zabawki edukacyjne są teraz dostępne w różnych opcjach. Można je kupić w sklepach stacjonarnych lub internetowych.

Obecnie przeżywają boom. W efekcie zwykłe zabawki są niestety często promowane jako edukacyjne, chociaż podczas zabawy dziecko nie otrzymuje specjalnego wsparcia. W przeciwieństwie do tradycyjnych zabawek, edukacyjne powinny w sposób szczególny pobudzać mózg aby mógł przyswajać wiedzę. Nie tylko wiedzę techniczną, jak nauka liter czy cyfr. Raczej dobre zabawki edukacyjne powinny umożliwiać dziecku samodzielne zdobywanie doświadczenia. Kwadratowy klocek niekoniecznie pasuje do okrągłego otworu pudełka. Obejmuje to również popełnianie błędów, ich zrozumienie i poprawianie.

Nawet najmłodsi mogą uczą się kształtów i kolorów oraz trenować przy tym swój mózg.

Oceń ten post